Derecho

 

    Jelikož se i v dokumentárních pořadech o počasí v poslední době občas začíná používat toto slovo španělského původu, rozhodl jsem se zde na jedné stránce velmi stručně vysvětlit, co tento pojem znamená. Navíc si myslím, že každý člověk, kterého zajímají trochu bouřky a větrné jevy v bouřkách, by se měl s tímto slovem určitě seznámit.

    Španělské slovo "derecho" (čti derečo) znamená "přímo vpřed". Jelikož jde o větrný jev v bouřkách, snadno dovodíme, že jde o vítr, který vane v bouřkách přímočaře. Je bezprostředně spjat s bouřkovými oblaky a tvoří ho jednoduše řečeno pás velmi silného větru, který je přímočarý a svou šířkou zasahuje velikou část území a působí rozsáhlé a obrovské škody, zejména na lesních porostech. Tato stručná definice obyčejně stačí, meteorologové používají přesnější ve spojení s mezoměřítkovými konvektivními systémy (mesoscale convective systems), ale tou se zde zabývat nebudeme. Jeho nebezpečnost je vysoká v tom, že se může vyskytnout téměř v jakékoliv roční době a jeho působení může být i dlouhodobějšího charakteru, v extrémních případech i mnoho desítek minut na jednom místě. Při síle větru v průměrných hodnotách například 30 m/s pak tento vítr může být velmi pustošivý a může ovlivnit větší území. Samotné derecho může zasáhnout i několik států najednou a může trvat i několik hodin, v extrémních případech i více jak 18 h. Tím se výrazně odlišuje od krátkodobých nárazů větru v bouřkách, při takzvaných húlavách, při kterých nanejvíc praskne nebo se vyvrátí několik málo stromů.

    S čím jde derecho asi nejvíce srovnat? Podle intenzity působených škod snad jen s tornády. Zatímco ale tornáda tvoří vysoce lokalizované a velké škody, jev derecho může vytvořit daleko větší škody, protože působí na větší ploše. Při zvláště silných jevech derecha tak můžou např. rozsáhlé oblasti lesů vypadat jako po dopadu tunguzského meteoritu nebo po silném výbuchu sopky, kdy se všechny stromy ohnou nebo poskládají v jednom směru. Také je potřeba ale zmínit, že přibližně při každém výskytu derecha lze pozorovat alespoň několik málo tornád, obvykle v počtu 3-20 tornád.

    Derecho vzniká v důsledku existence velmi silného sestupného proudění v kumulonimbech, které mají podobnou strukturu jako u frontálních bouřek (alespoň v pokročilejším stadiu derecha). Tyto kumulonimby tvoří souvislý pás, který se na radarových snímcích označuje jako obloukové echo (bow echo), radiolokační odraz má nejčastěji tvar obráceného písmene "C". Někdy je na radarových snímcích patrné jen tzv. lineární echo (linear echo). Intenzita sestupného proudění by se dala srovnat snad jen se suchými průtržemi vzduchu (dry microbursts), které jsou v našich zeměpisných šířkách při bouřkách celkem časté (prudký sestupný proud v bouřce). Derecho je však výrazně rozsáhlejší. Příčiny jeho vzniku nejsou dodnes příliš objasněné a tento jev lze velmi obtížně předpovídat. Obvykle vzniká na čarách bouřek (squall lines), které se pohybují spíše průměrnou rychlostí. Ideálními podmínkami pro vývoj derecha je alespoň mírná instabilita (CAPE větší než 2000 J.kg-1) a střih větru, kdy při zemi vane silnější vítr a ve výšce je rychlost větru spíše menší. Zároveň je téměř nezbytný výskyt suchého vzduchu ve větších výškách nad zemí (1-5 km).

    Podle případného ročního období, kdy se derecho vytvoří, a podle vlivu tlakového pole, rozdělujeme derecha do dvou kategorií. Do jedné kategorie zařazujeme derecha ovlivněná výrazně synoptickými podmínkami, např. frontou (strong forcing derechos). Takovéto situace jsou obvyklé v jarním období a pozdě na podzim. Druhou kategorii tvoří derecha, která vznikají zejména díky silné instabilitě a vhodných větrných podmínkách, taková se tvoří především v letním období při vhodném střihu větru (weak forcing derechos).

    Na závěr lze říci, že derecho je dost zřídkavým fenoménem, v našich podmínkách se tvoří jen jednou za mnoho let. Obvykle takové situace označujeme za vichřice či (větrné) bouře (windstorms). Co si já pamatuji, počasí, které by se snad dalo označit za derecho, se zřejmě objevilo před nějakými roky na severu Velké Británie v zimním období, kdy se od severu dostala nad toto území malá podružná cyklóna přinášející velmi instabilní vzduch. Zaznamenáno bylo mnoho tornád.

 

Tomáš Psika, červen 2002